La Festa de Nominats dels Premis Goya se celebrarà aquest dilluns amb l'actriu Toni Acosta com a mestra de cerimònies

|

Títol de la imatge

Els madrilenys Teatres del Canal acolliran aquest dilluns, 19 de gener, la Festa de Nominats a la 29 edició dels Premis Goya amb l'actriu Toni Acosta com a mestra de cerimònies.

Segons ha informat l'Acadèmia de Cinema, l'acte serà retransmès en rigorós directe, a través de streaming en la web oficial dels Premis Goya (www.premiosgoya.com), a partir de les 19.30 hores.

Javier Gutiérrez, Raúl Arévalo, María León, Bàrbara Lennie, Macarena Gómez, Elena Anaya, José Sagristà, Luis Bermejo, Karra Elejalde, Yolanda Ramos, Goya Toledo, Carmen Machi, Mercedes León, Nerea Fangs, Ingrid García-Jonsson, Jesús Castro, Dani Rovira, Israel Elejalde, David Verdaguer, Agustín Almodóvar, Esther Garcí a, Daniel Montsó, Alberto Rodríguez, Carlos Vermut, Javier Fesser, Índia Martínez, María Nieves Rebolledo (Bebe) i Jon Sistiaga, entre molts altres nominats, acudiran a la festa, preàmbul de la gran nit del cinema espanyol.

Així mateix, a l'esdeveniment acudiran també la consellera d'Ocupació, Turisme i Cultura de la Comunitat de Madrid, Ana Isabel Mariño, i el president de l'Acadèmia de Cinema, Enrique González Mascle.

Per la seva banda, el lliurament de guardons es durà a terme el dissabte 7 de febrer, en el transcurs d'una gala que tindrà lloc en el Centre de Congressos Príncep Felipe de l'Hotel Auditorium de Madrid, conduïda per l'actor i monologuista Dani Rovira sota l'adreça de Juan Luis Iborra i la producció executiva d'Emiliano Otegui.

'La Isla Mínima', d'Alberto Rodríguez, i 'El niño', de Daniel Montsó, acaparen les nominacions en la 29 Edició dels Premis Goya. 'La Isla Mínima' ha aconseguit 17 nominacions i 'El Niño' ha aconseguit 16.

Juntament amb 'La Isla Mínima' i 'El niño', les nominades a Millor Pel·lícula, són 'Loreak', de José María Goenaga, 'Magical Girl', de Carlos Vermut i 'Relats Salvatges', de Damián Szifrón. Aquest últim és el tercer film amb més nominacions en aconseguir 9. Per la seva banda, 'Magical Girl' suma 7 i 'Mortadelo i Filemón contra Jimmy ElCachondo', 6. A aquestes els segueixen 'Vuit cognoms bascos', amb 5, i 'Autòmata', amb 4.

El Goya d'Honor ho rebrà l'actor Antonio Banderes i els nominats a millor adreça són Daniel Montsó (El niño), Alberto Rodríguez (La Isla Mínima), Carlos Vermut (Magical Girl) i Damián Szifron (Relatos Salvajes).

MILLORS INTERPRETACIONS

A més, a Millor Interpretació Masculina Protagonista estan nominats Javier Gutiérrez (La Isla Mínima), Raúl Arévalo (La Isla Mínima), Luis Bermejo (Magical Girl) i Ricardo Darin (Relatos SAlvajes). Les nominades a Millor Interpretació Femenina Protagonistes són Bàrbara Lennie (Magical Girl), María León (Marsella), Macarena Gómez (Musarañas) i Elena Anaya (Tots estan morts).

A Millor Interpretació Masculina de Repartiment estan nominats Eduard Fernández (El niño), Antonio de la Torre (La Isla Mínima), José Sagristà (Magical Girl) i Karra Elejalde (Ocho apellidos vascos). Les nominades a Millor Interpretació Femenina de Repartiment són Bàrbara Lennie (El niño), Mercedes lleó (La Isla Mínima), Goya Toledo (Marsella) i Carmen Machi (Ocho apellidos vascos).

A Millor Actor Revelació estan nominats David Verdaguer (10.000 quilòmetres), Jesús Castro (El nen), Israel Elejalde (Magical Girl) i Dani Rovira (Ocho apellidos vascos). Les nominades a Millor Actriu Revelació són Natalia Tena (10.000 quilòmetres), Yolanda Ramos (Carmina i Amén), Ingrid García-Jonsson (Bella Joventut) i Nerea Fangs (LLa Isla Mínima).

A més, els nominats a Millor Guió Original són Daniel Montsó i Jorge Guerricaechevarría (El niño), Alberto Rodríguez i Rafael Cobos (La Isla Mínima), Carlos Vermut (Magical Girl) i Damian Szifrón (Relatos Salvajes). A Millor Guió Adaptat estan nominats Carlos Asorey i Ignacio Vilar (A esmorga), Chema Rodríguez, David Planell i Pablo Burgès (Fosqueja en l'Índia), Carlos García, Cristóbal Ruiz, Javier Fresser (Mortadelo i Filemón contra Jimmy el Cachondo) i Anna Soler-Pont (Rastres de sandal).

Mentre, en Millor Adreça Novella estan Carlos Marquis-Mercet (10.000 Km), Esteban Roel i Juanfer Andrés (Musarañas), Treball Sánchez Varela (Paco de Lucía, la recerca) i Beatriz Sanchis (Tots estan morts).

ANIMACIÓ, EUROPA I IBEROAMÈRICA

Les nominades a Millor Pel·lícula d'Animació són 'Mortadelo i Filemón contra Jimmy el Cachondo', 'Dixie i la relebión zombi', 'La torpa de drap en la selva de l'arcoiris'. A Millor Pel·lícula documental estan nominades '2014. Nascut a Gaza', 'Edifici Espanya'. 'L'últim adéu a Bette Davis' i 'Paco de Lucía: la recerca'.

A Millor Pel·lícula Europea estan nominada 'Déu meu però què t'hem fet' (França), 'L'avi que va saltar per la finestra i es va deixar anar' (Dinamarca), 'Anada' (Polònia) i 'La sal de la terra' (França, Brasil). Les nominades a Millor Pel·lícula Iberoamericana són 'Relats Salvatges' (Argentina), 'Kaplan' (Uruguai), 'La distància més llarga' (Veneçuela) i Conducta (Cuba).

En la seva edició 2015 s'han presentat 109 pel·lícules, de les quals 64 són de ficció, 42 són documentals i quatre d'animació. També han concorregut 15 cintes iberoamericanes, 117 llargmetratges europeus i 34 curtmetratges.

Sense comentarios

Escriu el teu comentari




No s'admeten comentaris que vulnerin les lleis espanyoles o injuriants. Reservat el dret d'esborrar qualsevol comentari que considerem fora de tema.

EL MÉS LLEGIT

ARA A LA PORTADA
ECONOMIA
Llegir edició a: ESPAÑOL | ENGLISH