Una filtració de la SGAE espatlla l'emoció dels premis Max

|

'Urtain', de la companyia Animalario, s'ha coronat com l'obra triomfadora d'aquest any en aconseguir 9 de les 12 categories a les quals optava en el lliurament dels premis Max de les Arts Escèniques, que s'ha vist deslluït per la filtració dels premiats una hora abans.

'Urtain', basada en la vida del popular boxador, s'ha imposat en la XIII edició dels Premis Max de les Arts Escèniques, en aconseguir 9 dels 12 guardons pels quals havia estat nominada, entre ells els de millor espectacle, director, Andrés Lima, i actor principal, Roberto Alamo.

Encara que la fallada de les 23 categories dels premis s'havia de donar a conèixer oficialment a partir de les 21:00 hores en la cerimònia que s'ha celebrat en el Museu Regna Sofia, un error en la web dels premis, que organitza l'SGAE, ha permès conèixer des d'unes hores abans el nom dels guanyadors.

Óscar Millars, coordinador dels premis, que ha transmès La 2 de TVE, ha explicat al començament de la cerimònia com i per què s'ha produït la filtració.

Llesta dels guanyadors de la XIII Edició dels Premis de la Max

1.- Millor Espectacle de Teatre: - "Urtain". Animalario i Centre Dramàtic Nacional.
2.- Millor Espectacle de Teatre Musical: - "Cabaré de carícia i puntada de peu". Companyia de teatre 'el gat negre' s.l en coproducció amb el Centre Dramàtic d'Aragó.
3.- Millor Espectacle de Dansa: - "Pluja". Eva Yerbabuena Ballet Flamenc.
4.- Millor Autor Teatral en Castellà: - Juan Cavestany per "Urtain".
5.- Millor Autor Teatral en Català o Valencià: - Sergi López, Jorge Picó per "Senar solum".
6.- Millor Autor Teatral en Basc: - Maite Agirre, Garbi Losada per "Assecant tolls putzuak lehortzen".
7.- Millor Autor Teatral en Gallego: - Ánxeles Encunya Volta per "Dóna'm veleno, eu tamén somiar".
8.- Millor Adaptació d'Obra Teatral: - Eduardo Mendoza per "Mort d'un viatjant/Mort d'un viatjant".
9.- Millor Composició Musical per a Espectacle Escènic: - Nick Powell per "Urtain".
10.- Millor Coreografia: - Sol Picó pel "llac dels mosques".
11.- Millor Director d'Escena: - Andrés Llima per "Urtain".
12.- Millor Director Musical: - Manuel Gas. "Sweeney todd".
13.- Millor Escenografia: - Beatriz Sant Joan per "Urtain".
14.- Millor Figurinista: - Ikerne Giménez per "Avarícia luxúria i mort, lligam, el cap del baptista, la rosa de paper".
15.- Millor Disseny d'Il·luminació: - Valentín Álvarez, Pedro Yagüe per "Urtain".
16.- Millor Actriu Protagonista: - Blanca Portillo per "Hamlet".
17.- Millor Actor Protagonista: - Roberto Alamo per "Urtain".
18.- Millor Actriu de Repartiment: - Carmen Machi per "Platonov".
19.- Millor Actor de Repartiment: - Alfonso Lara per "Urtain".
20.- Millor Intèrpret Femenina de Dansa: - Eva Yerbabuena per "Pluja".
21.- Millor Intèrpret Masculí de Dansa: - Antonio Najarro per "Jazzing Flamenc".
22.- Millor Espectacle Infantil: - "Zoo" de Yllana.
23.- Millor Empresari o Productor Privat d'Arts Escèniques: - Animalario per "Urtain"; "Ball. Només parelles". "Tito Andrónico".
24.- Premi Max d'Honor: - José María Benet i Jornet
25.- Premi Max de la Crítica: - Josep Ros Ribas.
26.- Premi Max Hispanoamericà: - Centre Llatinoamericà de Creació i Investigació Teatral (CELCIT)
27.- Premi Noves Tendències Escèniques: - Pep Bou.

Sense comentarios

Escriu el teu comentari




No s'admeten comentaris que vulnerin les lleis espanyoles o injuriants. Reservat el dret d'esborrar qualsevol comentari que considerem fora de tema.

EL MÉS LLEGIT

ARA A LA PORTADA
ECONOMIA
Llegir edició a: ESPAÑOL | ENGLISH